foto1
Tire Service text caption 1
foto1
Tire Service text caption 2
foto1
Tire Service text caption 3
foto1
Tire Service text caption 4
foto1
Tire Service text caption 5


PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ SZKOŁY ZWIĄZANYCH Z OBCHODAMI ROKU KRZYSZTOFA KAMILA
BACZYŃSKIEGO


„I któż z was stanie tak sam, bez przyczyny
ponad miłość i proste wyznawanie winy,
ponad tę jeszcze, że tworzyć ci dano
i że przez dzieło twoje sny zmartwychpowstaną’’

Krzysztof Kamil Baczyński,, Piosenka’’





       Sto lat temu,22 stycznia 1921 roku w Warszawie urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. To jeden z Kolumbów, pokolenia młodych, wyjątkowo zdolnych pisarzy i artystów, których młodość przypadła nieszczęśliwie na czas drugiej wojny światowej. Poeta zginął młodo, czwartego dnia powstania warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz batalionu ,, Parasol ". Choć zmarł bardzo młodo, miał zaledwie 23 lata, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Na jego twórczość składa się około dwudziestu opowiadań, kilkanaście poematów i przede wszystkim kilkaset wierszy, w których zawarł cały tragizm swojego pokolenia oraz miłość do kraju.
W uznaniu zasług poety dla polskiej kultury, sztuki i niepodległości 27 listopada 2020 roku Sejm RP ustanowił go jednym z Patronów roku 2021. Wcześniej Baczyńskiego pośmiertnie odznaczono Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu na mocy postanowienia prezydenta RP Andrzeja Dudy poeta otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W uchwale Sejmu czytamy: ,, Krzysztof Kamil Baczyński jest przez historyków literatury uważany za jednego z największych polskich poetów’’. Znane są słowa profesora Stanisława Pigonia, który dowiedziawszy się o decyzji wstąpienia Baczyńskiego do oddziałów dywersyjnych, powiedział :,, Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami..." Zdanie to jednoznacznie określa wielkość i geniusz talentu ,, drugiego Słowackiego" - jak określano poetę.
Nasza szkoła włączyła się swoimi działaniami w obchody roku Baczyńskiego. Mamy nadzieję,że udało nam się zachować pamięć o poecie, ale także obudzić w uczniach miłość do poezji i ojczyzny, za którą Krzysztof Kamil Baczyński oddał swoje młode życie. Przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy szereg działań mających na celu upamiętnienie słynnego poety.

1. Wystawa plenerowa

Wystawę plenerową poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu można było oglądać przed budynkiem naszej szkoły.
Zaprezentowano na niej bardziej i mniej znane fakty z życia poety – ukazujące go nie tylko jako przedstawiciela pokolenia Kolumbów czy zdolnego pisarza. Nasza wystawa przybliżyła także jego najwcześniejsze i szkolne lata, zainteresowania i podróże.


2. „Baczyński znany i nieznany’’ -konkurs
wiedzy o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego

W ramach obchodów Roku Baczyńskiego w czerwcu 2021r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o. życiu i twórczości poety. Był on adresowany do młodzieży klas starszych ( VI - VIII ). Jego głównym celem była popularyzacja twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, pogłębianie wiedzy o poecie oraz propagowanie wartości patriotycznych.
Uczestników konkursu obowiązywała znajomość biografii oraz wybranych wierszy poety. Konkurs miał formę testu pisemnego rozwiązywanego indywidualnie i zawierającego pytania związane z biografią i twórczością Baczyńskiego .


3.Rodzinny Konkurs Fotograficzny

'' Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego po Warszawie''. Był to szkolny konkurs rodzinny, którego uczestnicy odwiedzali w Warszawie miejsca związane o osobą poety. Zadaniem uczestników tego konkursu było zrobienie sobie w tych miejscach zdjęcia oraz udokumentowanie podróż w dowolnej formie (prezentacja, plakat, film, dziennik podróży). Uczniowie naszej szkoły wykonali przepiękny album i prezentacje multimedialną.

4.Gazetki Ścienne

Gazetka ścienna przez cały rok znajdowała się na głównym korytarzu naszej szkoły i przypominała uczniom oraz nauczycielom, że rok 2021 poświęcony jest Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

5. Konkurs „Zgadnij jaki to wiersz?”

Ten konkurs polegał na odgadnięciu tytułu wiersza, spośród 15 utworów zaproponowanych przez organizatorów. Uczniowie mieli za zadanie wskazać właściwy utwór , sugerując się wskazówkami (grafiką) podanymi na stronie internetowej szkoły. Warunkiem zaliczenia odpowiedzi było krótkie uzasadnienie wyboru i odniesienie się do treści wiersza. Konkurs ten prowadzony był cyklicznie od marca ubiegłego roku w comiesięcznych odsłonach.

6.Montaż słowno-muzyczny

,,Krzysztof Kamil Baczyński - poeta i żołnierz ‘’ był podsumowaniem obchodów roku poety. Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć go w grudniu. Prezentował najważniejsze wydarzenia z życia i twórczości poety. Uczniowie mieli okazję wysłuchać recytacji oraz interpretacji muzycznych utworów poety, bowiem jego twórczość jest inspiracją dla wielu muzyków.


Mamy nadzieję, że działania podjęte przez dyrekcję i nauczycieli naszej szkoły przybliżyły wszystkim uczniom biografię i twórczość poety. Wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy wzięli udział w naszych obchodach serdecznie dziękujemy, a laureatom konkursów GRATULUJEMY!



X-lecie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Title 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Title 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More

Title 4

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Read More